Hakkında

Doç. Dr. Hidayet TAKCI

Dr. Hidayet Takcı, 1974 yılında Sivas ili Gürün ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Gürün’de tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için önce 1991 yılında 9 Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği bölümüne daha sonra 1993 yılında Trakya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne girdi. 1997 yılında Trakya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü tamamlayarak Bilgisayar Mühendisi unvanını. 1997 yılında Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde başladığı yüksek lisans eğitimini 1999 yılında tamamlayarak Yüksek Mühendis unvanını aldı. Aynı yıl Bilgisayar Mühendisliği bölümünde başladığı doktora eğitimini 2005 yılında tamamlayarak Doktor Yüksek Mühendis unvanını aldı.

14 yıl boyunca Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Araştırma Görevlisi ve Öğretim Görevlisi olarak çalışan Takcı Gebze’de görev yaptığı yıllarda lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde dersler verdi. 2009 Bahar – 2010 Bahar arasında 1 yıl süre ile Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü bünyesinde Post Doktorasını tamamladı.

Dr. Takcı bugüne kadar temel olarak iki alanda çalıştı: Veri Bilimi ve Bilgi Güvenliği. Bilgi güvenliği alanında Saldırı Tespit Sistemleri (Intrusion Detection Systems), Risk Yönetimi/Değerlendirme ve Mahremiyet (Privacy) alanlarında çalıştı. Veri Bilimi alanında ise Veri Madenciliği (Data Mining), Metin Madenciliği (Text Mining), Kavram Madenciliği (Concept Mining), Web Madenciliği (Web Mining), Günlük Madenciliği (Log Mining), Tıbbi Veri Madenciliği (Medical Data Mining), Eğitimsel Veri Madenciliği (Educational Data Mining) ve Makine Öğrenmesi (Machine Learning) gibi alanlarda hem dersler verdi hem de kimisi proje kimisi yayın olmak üzere çeşitli çalışmalar yaptı. Bu iki alana ek olarak; Veritabanı Sistemleri, Veritabanı Yazılımları ve Semantik Web alanlarında uzmanlık seviyesinde bilgi sahibidir.

Bilimsel çalışmalara ek olarak 1999 yılında tamamlamış olduğu yüksek lisans tezinin çıktısı olan yazılım GYTE Kütüphanesinde 7 yıl boyunca kütüphane otomasyonu için kullanıldı. Ayrıca öğrencileriyle birlikte 2003 yılında geliştirdiği Öğrenci İşleri Otomasyonu projesi GYTE Öğrenci İşleri Dairesi tarafından bütün işlerin otomasyonu için 4 yıl boyunca kullanıldı.

Dr. Takcı’nın bugüne kadar 3 kitabı, 20 civarında makalesi ve 40 civarında bildirisi yayınlandı. Yaptığı yayınlara ek olarak 2 adet TÜBİTAK projesinde, 1 adet SANTEZ projesinde, 2 adet BAP projesinde yürütücü ve araştırmacı olarak görev aldı. Birçok prestijli dergide; Editör, Bilim Kurulu Üyesi ve Hakem olarak görev aldı ve görevlerine devam etmektedir. Ayrıca SİU 2019 kapsamında kurultay başkanlığı görevi de yapan Dr. Takcı bilimsel faaliyetlerde bulunmaktan büyük zevk duymaktadır.

Bugüne kadar; Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kocaeli Üniversitesi, Okan Üniversitesi ve Ahmet Yesevi Üniversitesinde (Uzaktan Eğitim) dersler veren Dr. Takcı 2011 yılından bu yana Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. 2016 yılından bu yana Gürün Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, 2018 yılından bu yana Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğü ve 31 Aralık 2019 tarihinden bu yana Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölüm başkanlığı görevlerini yürüten Dr. Takcı akademik ve idari çalışmalarına devam etmektedir.